×
logo
pomiary
logo

Akcja Dolny Śląsk bez smogu - zaproszenie

Chcesz wiedzieć jakie jest powietrze w twojej miejscowości? Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w darmowych pomiarach zanieczyszczenia powietrza

Chcesz sprawdzić jaka jest jakość powietrza w twojej miejscowości? Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w darmowych pomiarach zanieczyszczenia powietrza - wspólnej akcji Radia Wrocław, Instytutu Rozwoju Terytorialnego (Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego) oraz Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
 
Akcja „Dolny Śląsk bez smogu” ma na celu zwrócenie uwagi na kwestie związane z zanieczyszczeniem powietrza w sezonie grzewczym we wszystkich dolnośląskich gminach. Działanie polega na ustawieniu na krótki czas profesjonalnego sprzętu pomiarowego mierzącego zapylenie (PM10, PM2,5) w powietrzu. Nasze zaproszenie szczególnie kierujemy do władz lokalnych: ustawienie sprzętu łączy się wejściem na antenę Radia Wrocław :)

UWAGA: krótkie (zazwyczaj tygodniowe) pomiary spowodowane są koniecznością obsługi wielu miejsc – sprzęt mamy jeden, a zgłoszeń wiele. Dane z pyłomierza nie mogą stanowić podstaw do uogólnień na temat (braku) zanieczyszczenia powietrza w danej gminie. To działanie poglądowe i edukacyjne. Wyniki pomiarów są uzależnione od lokalizacji oraz pogody – gdy wieje, pada, zanieczyszczenia są rozwiewane, zmywane. Sprzęt powinien stać w odpowiednim miejscu przez cały rok, aby móc wyrokować na temat jakości powietrza. Wyniki z pyłomierza nie mają na celu zastąpić oficjalnych pomiarów prowadzonych przez WIOŚ – dlatego też w pierwszej kolejności odwiedzamy miejscowości, gdzie nie ma stacji pomiarowej WIOŚ.

Warto skorzystać z możliwości darmowej edukacji w temacie smogu - akcja jest transmitowana w Radiu Wrocław, jest szansa na dotarcie z przekazem do wielu mieszkańców gminy oraz pokazanie (braku) zainteresowania władz problemem.

Jak się zgłosić do akcji?

Zgłoszenia należy składać pisząc bezpośrednio do nas: poczta[MALPA]dolnoslaskialarmsmogowy.pl, lub przez Messenger na naszym Facebooku: https://www.facebook.com/DolnoslaskiAlarmSmogowy/. W zgłoszeniu prosimy podać dokładną lokalizację, warunki do ustawienia sprzętu oraz telefon do osoby kontaktowej.

Jakie trzeba spełnić warunki?

  1. Pyłomierz musi znajdować się w miejscu, skąd nie można go ukraść, czy uszkodzić. Najlepszym miejscem jest taras (na ogrodzonym i bezpiecznym terenie), balkon lub dach (nie za wysoko). Wysokość postawienia pyłomierza nad poziomem gruntu: optimum od 1 do 4 m, max 8m.
  2. Pyłomierz potrzebuje prądu – musi być możliwość doprowadzenia zasilania. Pobór prądu jest niewielki.
  3. Pyłomierz nie może stać w bezpośredniej bliskości źródła emisji (komin, rura wydechowa, etc.), dopływ powietrza powinien być zapewniony ze wszystkich stron. Miejsce posadowienia powinno uwzględniać gabaryty urządzenia: ok 15 kg. Wymiary skrzynki to ok 45 x 30 x 50 cm.


Więcej o akcji:
http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/71494/Zbadamy-powietrze-ktorym-oddychasz-FORMULARZ

Dolny Sląsk bez Smogu

W dniach 12 grudnia 2019 r.  - 19 grudnia 2019 r. w ramach regionalnej kampanii ekoedukacyjnej Dobra Atmosfera odwiedziliśmy Głuszyce, (...)
W dniach 5 grudnia 2019 r.  - 12 grudnia 2019 r.w ramach regionalnej kampanii ekoedukacyjnej Dobra Atmosfera odwiedziliśmy Ziębice, przybywając (...)
W dniach 28 listopada  - 5 grudnia 2019 r. w ramach regionalnej kampanii ekoedukacyjnej Dobra Atmosfera odwiedziliśmy Ziębice, przybywając z (...)
W dniach 12-18 grudnia br. wykonywaliśmy pomiary jakości powietrza w zakresie stężenia pyłu PM2,5 w Dobrzykowicach (gmina Czernica), przy współpracy (...)
podsumowanie akcji w sezonie 2017/2018
W dniach 28 marca – 4 kwietnia 2018 r. celem pomiarów jakości powietrza odwiedziliśmy Malczyce, przybywając z pyłomierzem na zaproszenie (...)
W dniach 21-28 marca 2018 r. w ramach akcji Dolny Śląsk bez smogu odwiedziliśmy Lubawkę, przybywając z pyłomierzem na zaproszenie (...)
W dniach 14-21 marca 2018 r. w ramach akcji Dolny Śląsk bez smogu odwiedziliśmy Bogatynię, przybywając z pyłomierzem na zaproszenie (...)
W dniach 7-14 marca 2018 r. w ramach akcji Dolny Śląsk bez smogu odwiedziliśmy Szklarską Porębę, przybywając z pyłomierzem na (...)
W dniach 28 lutego – 7 marca 2018 r. w ramach akcji Dolny Śląsk bez smogu odwiedziliśmy Kąty Wrocławskie, przybywając (...)
więcej

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl