tytul: Dolny Śląsk bez smogu w Radwanicachtytul: Dolny Śląsk bez smogu w Czarnym Borzetytul: Europejski wskaźnik jakości powietrza: aktualne informacje o jakości powietrza na wyciągnięcie rękitytul: To nie krasnoludki nas trujątytul: Obywatele już zagłosowali: 6000 podpisów popierających uchwały antysmogowe dla Dolnego Śląskatytul: Dolny Śląsk się dusi. Potrzebujemy uchwał antysmogowych jak powietrza! tytul: Darmowa komunikacja nie jest receptą na smogtytul: Zagłosuj za uchwałą antysmogową

Akcja Dolny Śląsk bez smogu - zaproszenie

opublikowano 9 listopada 2017r.

Chcesz wiedzieć jakie jest powietrze w twojej miejscowości? Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w darmowych pomiarach zanieczyszczenia powietrza

Akcja Dolny Śląsk bez smogu - zaproszenie

Chcesz sprawdzić jaka jest jakość powietrza w twojej miejscowości? Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w darmowych pomiarach zanieczyszczenia powietrza - wspólnej akcji Radia Wrocław, Instytutu Rozwoju Terytorialnego (Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego) oraz Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
 
Akcja „Dolny Śląsk bez smogu” ma na celu zwrócenie uwagi na kwestie związane z zanieczyszczeniem powietrza w sezonie grzewczym we wszystkich dolnośląskich gminach. Działanie polega na ustawieniu na krótki czas profesjonalnego sprzętu pomiarowego mierzącego zapylenie (PM10, PM2,5) w powietrzu. Nasze zaproszenie szczególnie kierujemy do władz lokalnych: ustawienie sprzętu łączy się wejściem na antenę Radia Wrocław :)

UWAGA: krótkie (zazwyczaj tygodniowe) pomiary spowodowane są koniecznością obsługi wielu miejsc – sprzęt mamy jeden, a zgłoszeń wiele. Dane z pyłomierza nie mogą stanowić podstaw do uogólnień na temat (braku) zanieczyszczenia powietrza w danej gminie. To działanie poglądowe i edukacyjne. Wyniki pomiarów są uzależnione od lokalizacji oraz pogody – gdy wieje, pada, zanieczyszczenia są rozwiewane, zmywane. Sprzęt powinien stać w odpowiednim miejscu przez cały rok, aby móc wyrokować na temat jakości powietrza. Wyniki z pyłomierza nie mają na celu zastąpić oficjalnych pomiarów prowadzonych przez WIOŚ – dlatego też w pierwszej kolejności odwiedzamy miejscowości, gdzie nie ma stacji pomiarowej WIOŚ.

Warto skorzystać z możliwości darmowej edukacji w temacie smogu - akcja jest transmitowana w Radiu Wrocław, jest szansa na dotarcie z przekazem do wielu mieszkańców gminy oraz pokazanie (braku) zainteresowania władz problemem.

Jak się zgłosić do akcji?

Zgłoszenia należy składać pisząc bezpośrednio do nas: poczta[MALPA]dolnoslaskialarmsmogowy.pl, lub przez Messenger na naszym Facebooku: https://www.facebook.com/DolnoslaskiAlarmSmogowy/. W zgłoszeniu prosimy podać dokładną lokalizację, warunki do ustawienia sprzętu oraz telefon do osoby kontaktowej.

Jakie trzeba spełnić warunki?

  1. Pyłomierz musi znajdować się w miejscu, skąd nie można go ukraść, czy uszkodzić. Najlepszym miejscem jest taras (na ogrodzonym i bezpiecznym terenie), balkon lub dach (nie za wysoko). Wysokość postawienia pyłomierza nad poziomem gruntu: optimum od 1 do 4 m, max 8m.
  2. Pyłomierz potrzebuje prądu – musi być możliwość doprowadzenia zasilania. Pobór prądu jest niewielki.
  3. Pyłomierz nie może stać w bezpośredniej bliskości źródła emisji (komin, rura wydechowa, etc.), dopływ powietrza powinien być zapewniony ze wszystkich stron. Miejsce posadowienia powinno uwzględniać gabaryty urządzenia: ok 15 kg. Wymiary skrzynki to ok 45 x 30 x 50 cm.


Więcej o akcji:
http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/71494/Zbadamy-powietrze-ktorym-oddychasz-FORMULARZ

link terra