Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$pokaz_galerie is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Portal.php on line 253

Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$connections is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Skladniki.php on line 1708
Alarm smogowy i klimatyczny dla Dolnego Śląska
×
logo
pomiary
logo

Alarm smogowy i klimatyczny dla Dolnego Śląska

Przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) po raz kolejny zlecił badania opinii publicznej.

Tym razem w sondażu pytano respondentów nie tylko o ocenę jakości powietrza, ale także o świadomość kryzysu klimatycznego. Badania nie ograniczyły się do mieszkańców Wrocławia: sondaż przeprowadzono w reprezentatywnej grupie 650 mieszkańców całego Dolnego Śląska. Wyniki wskazują, że społeczna świadomość wyzwań ekologicznych rośnie.

Sondaż tego typu przeprowadzamy piąty rok z rzędu, dzięki czemu możemy obserwować zachodzące zmiany – mówi Arkadiusz Wierzba (DAS) – Kampanie medialne powodują, że ludzie potrafią już trafnie wskazać na główne źródła zanieczyszczeń powietrza: większość mieszkańców jako najważniejszą przyczynę smogu wskazała domowe kotły (53%), a nie przemysł czy transport, jak rok temu. To bardzo dobra wiadomość, bo świadomość istniejących wyzwań powoduje, że rośnie społeczna presja na zmiany.

pobierz raport

Mieszkańcy Dolnego Śląska krytycznie oceniają działania podejmowane przez polityków i urzędników: 54% respondentów uważa, że władze nie robią wystarczają wiele, by uporać się z problemem.
Ludzie nie tylko trafnie wskazują źródła zanieczyszczeń, ale także metody rozwiązania problemu. Za najpilniejszą potrzebę uznali dofinansowanie likwidacji starych pieców i kotłów (74%) oraz skuteczne kontrole palenisk (63%) – dodaje Krzysztof Smolnicki (Fundacja EkoRozwoju, DAS) – I nic dziwnego, że w tej sferze krytycznie oceniają władze: to efekt wieloletnich zaniedbań, nie tylko we Wrocławiu, ale i na całym Dolnym Śląsku. Wadliwy program „Czyste Powietrze”, dyskryminujący w dodatku osoby mieszkające w kamienicach, oraz nieadekwatne do skali problemu środki z budżetu gmin, nie przyczynią się do poprawy tego wizerunku.

Do świadomości mieszkańców Dolnego Śląska dociera coraz mocniej zagrożenie związane z kryzysem klimatycznym: w porównaniu do badania CBOS-u z 2018 roku na Dolnym Śląsku częściej (38%) niż w skali całej Polski (29%) uznawano zmiany klimatu za jedno z największych zagrożeń dla współczesnej cywilizacji. Na szczęście istnieje sposób na jednoczesne poradzenie sobie z problemem smogu i zmian klimatu. To transformacja energetyczna, oparta na głębokiej termomodernizacji budynków i odnawialnych źródłach energii. Badania wykazują gotowość mieszkańców Dolnego Śląska na taką rewolucję. Miażdżąca większość opowiada się za odejściem od węgla i inwestycjami w odnawialne źródła energii.

Prezentacją wyników badań we Wrocławiu w piątek zainaugurowany został Strajk dla Ziemi: wspólny happening organizacji i ruchów ekologicznych: Stowarzyszenia Eko-UNIA, Fundacji EkoRozwoju, Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, ruchu Extinction Rebellion i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Podczas happeningu uruchomiona została symboliczna syrena alarmu smogowego i klimatycznego, wzywająca wszystkich do natychmiastowych działań.

Krzysztof Smolnicki
Arkadiusz Wierzba

uchwały anysmogowe

Pismo Piotra Woźnego Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów Do Spraw Programu CZYSTE POWIETRZE do Roberta Ostrowskiego, Prezesa Zarządu PGE Górnictwo i (...)
Przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) po raz kolejny zlecił badania opinii publicznej.
Wrocław to piękne i dumne miasto, którego najcenniejszą wartością są jego mieszkańcy. Nie stać na marnotrawienie ich życia i zdrowia. (...)
DAS złożył 19.03.2019r. wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Pytania dotyczyły sposbu ogrzewania budynków i ich zabezpieczenia termicznego.
Wdrażanie dolnośląskich uchwał antysmogowych wymaga aktywnego zaangażowania władz gminy, zwłaszcza w sferze kontroli ich zapisów. Obowiązujące w Polsce prawo daje (...)
Andrzej Guła: Mam dla Was dwie wiadomości – jedną dobrą, drugą złą. Dobra jest taka, że pod presją ruchu antysmogowego, samorządów (...)
Ustawa o elektromobilności nie ułatwi walki ze smogiem w polskich miast. Dlaczego? Bo jest zbyt restrykcyjna i samorządy nie będą (...)
1 lipca tego roku weszły w życie pierwsze zapisy dolnośląskich uchwał antysmogowych: w piecach nie wolno już spalać odpadów węglowych, (...)
więcej
Nie stać nas na morowe powietrze
W ramach podsumowania sezonu grzewczego 2019/2020 Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) zlecił badania, w których mieszkańców Wrocławia po (...)
Dolny Śląsk bez smogu w Sokołowsku (gmina Mieroszów)
Antysmogowe tezy dla Wrocławia
Zbiór często zadawanych pytań i odpowiedzi dotyczących prawnych (...)
Pismo Piotra Woźnego do Prezesa PGE R. Ostrowskiego
Jacek Sutryk

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl