Czy mamy czyste powietrze na zielonym Biskupinie? Wyniki niezależnych pomiarów zanieczyszczenia powietrza we Wrocławiu
W dniach 24 lutego - 1 marca 2015 Dolnośląski Alarm Smogowy wykonał na Biskupinie niezależne pomiary zapylenia powietrza. Badanie wykazało przekroczenia normy dziennej dla pyłu zawieszonego PM10. W dniu 26 lutego średnie stężenie dobowe wynosiło 69 µg/m3, 27 lutego 100 µg/m3, a 28 lutego 50 µg/m3 (dane z pierwszego i ostatniego dnia pomiarów są niepełne).
Dla pyłu zawieszonego PM10 prawo UE [1] określa normę dzienną na poziomie 50 µg/m3. Co ważne, norma dzienna nie może być przekroczona więcej niż przez 35 dni w roku. W roku 2014 takich dni we Wrocławiu było 104 [2]. Dotyczy to przede wszystkim sezonu grzewczego i oznacza, że przez blisko trzy i pół miesiąca naruszane było nasze prawo do czystego powietrza!
Średnie dobowe stężenie PM10 [µg/m3] w dniach 25.02-28.02.2015
Biskupin - dane DAS, pozostałe - dane WIOŚ
Zanieczyszczenie powietrza na Biskupinie w dniu 27 lutego (100 µg/m3) było wyższe niż w Nowej Rudzie (94 µg/m3), uznawanej za najbardziej zapylone miasto na Dolnym Śląsku.
Warto zauważyć, że dane z Biskupina[3] różnią się od danych ze stacji Karłowice[4] (stacja i tła miejskiego, zlokalizowanaej na wybul. Conrada-Korzeniowskiego), która to jako jedyna w mieście na bieżąco mierzy i informuje o stężeniu pyłówpyłu PM10. Tylko w dniu 26 marca wyniki były identyczne na obu stanowiskach. Dostępne online dane pokazujące odczyty tylko z jednego punktu pomiarowego w mieście nie mogą zatem stanowić dla wszystkich mieszkańców rzetelnego źródła informacji o stanie zanieczyszczenia powietrza.
Warto też zwrócić uwagę, iż zanieczyszczenie powietrza na Biskupinie w dniu 27 lutego (100 µg/m3) było wyższe niż w Nowej Rudzie (94 µg/m3), uznawanej za najbardziej zapylone miasto na Dolnym Śląsku (dane z 24 lutego są niepełne).
Średnie godzinowe stężenie PM10 [µg/m3] w dniu 27.02.2015
Biskupin - dane DAS, Karłowice - dane WIOŚ
Dolnośląski Alarm Smogowy wykonał niezależne pomiary na Biskupinie:
Ponieważ na Biskupinie obecnie nie prowadzi się pomiarów pyłu PM10.
Co prawda w Obserwatorium Meteorologicznym Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzi się i publikuje na bieżąco wyniki pomiarów stężeniań pyłu PM2,5[5], , lecz dane te nie są archiwizowane. Co jednak najważniejszeniemniej, ; dla pyłu zawieszonego PM2,5 unijna Dyrektywa CAFE przewiduje jedynie roczną wartość dopuszczalną roczną – 25 µg/m3. Ponieważ prawo UE nie określa dziennej wartości dopuszczalnej dla PM2,5, nie zostały również przyjęte progi informowania i alarmowy[6].
Aby pokazać, że we Wrocławiu jest zbyt mało automatycznych stacji monitorujących jakość powietrza.
Obecnie bieżące wyniki pomiarów stężenia pyłówpyłu PM10 we Wrocławiu podaje na bieżąco jedynie stacja na ul. Conrada-Korzeniowskiego. Ponadto działa automatyczna stacja na ul. Wiśniowej, lecz mierzy jedynie stężenia pyłuów PM2,5. To naszym zadaniem zdecydowanie za mało. [KRAKÓW?]Dla porównania w Krakowie[7] stężenia pyłu PM10 i PM2,5 pokazują trzy automatyczne stacje pomiarowe.
Aby pokazać, że dostęp do informacji i przełożenie odczytów naukowych danych na przystępny język są ciągle wyzwaniem.
We Wrocławiu bardzo brakuje rzetelnego informowania społeczeństwa podaje się poziomów o zanieczyszczeniua powietrza – np. komunikatów na tablicach informacyjnych, czy podawanych do publicznej wiadomości wraz na przykład z prognozą pogody, czy w lokalnychmi wiadomościach (np. wraz z prognozą pogody)mi. Czyż informacja ta nie jest ważniejsza, niż na przykład lokalizacja fotoradarów Straży Miejskiej? Przecież wszyscy oddychamy powietrzem.
Wiedza w społeczeństwie na temat problemu z jakością powietrza jest niska, jak pokazały nasze badania opinii publicznej8. Trudno się dziwić temu stanowi rzeczy; wszak mało kto wie o istnieniu Systemu Monitoringu Powietrza, niewielu jest zapewne w stanie zrozumieć dane publikowane na stronie WIOŚ9, braków w informowaniu społeczeństwa nie zastąpią też aplikacje10 na smartfony, gdyż wszystko to wymaga świadomości problemu i czynnego poszukiwania informacji. Świadomość tą powinny kształtować środki masowego przekazu, czy kampanie edukacyjne, zaś rozpowszechniane informacje powinny być dostarczane podawane w sposób przystępnyzrozumiały dla każdego. i nie wymagający poszukiwania (np. w formie dodatku do prognozy pogody).
Dyrektywa CAFE - Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy
Dane ze stacji Wrocław-Karłowice Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska
Stacja zlokalizowana przy ul. Kazimierskiej na wysokości 5m (balkon), urządzenie DustTrack II Aerosol Monitor
W ramach podsumowania sezonu grzewczego 2019/2020 Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) zlecił badania, w których mieszkańców Wrocławia po raz kolejny zapytano (...)
W dniach 27 lutego 2020 r. - 5 marca 2020 r. w ramach regionalnej kampanii ekoedukacyjnej Dobra Atmosfera odwiedziliśmy Sokołowsko (...)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY PLATFORMA.NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA
Dolnośląski Alarm Smogowy rozpoczyna kampanię pomiarów pyłomierzem na Dolnym Śląsku i zaprasza Rady Osiedli do stworzenia stałych punktów pomiarowych na (...)
Polski Alarm Smogowy zaniepokojony niską skutecznością programu Czyste Powietrze skierował do prezesa NFOŚiGW Piotra Woźnego list z apelem o jego (...)
Od 1 lipca 2018 roku, zgodnie z uchwałami antysmogowymi dla Dolnego Śląska, zabronione jest spalanie m.in. węgla brunatnego oraz paliw (...)
Napisał dla nas- Dolnoślaskiego Alarmu Smogowego tekst pan Witold Gorączko, geograf i
klimatolog. Traktuje o mało znanym i jak sądzę rozpoznanym (...)
Do celów grzewczych wykorzystywane są m.in plastiki, opakowania z tworzyw, stare meble, ramy okienne, olej przepracowany. Problem spalania odpadów jest (...)
Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.