Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$pokaz_galerie is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Portal.php on line 253
Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$connections is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Skladniki.php on line 1708 Jacek Sutryk
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY PLATFORMA.NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA
Lista pytań Dolnośląskiego Alarmu Smogowego do kandydatów/-ek na Prezydenta Miasta Wrocławia w wyborach samorządowych 2018r.
1. Jak Pan/-i ocenia jakość powietrza w mieście?
W skali roku jako przeciętną, w sezonie grzewczym jako złą.
2. Jak ważny zdaniem Pana/-i jest w mieście problem smogu ?
a/ to jeden z 3 najważniejszych problemów miasta,
b/ bardzo ważny,
c/ ważny,
d/ średnio,
e/ mało ważny,
f/ nieważny
Prosimy o uzasadnienie oceny problemu
Czyste powietrze jest jednym z warunków dobrej jakości życia. Co zrobić, by powietrze było czyste?
Trzeba:
ograniczać emisję zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego;
wprowadzić nową politykę przestrzenną, która w znacznie większym stopniu niż do tej pory uwzględni nadrzędność zasady zrównoważonego rozwoju. Trzeba m.in. projektować odpowiednie rozwiązania komunikacyjne, To niestety temat pomijany przez deweloperów inwestujących w budowę domów mieszkalnych.
3. Czy pełna inwentaryzacja źródeł niskiej emisji jest mieście potrzebna? TAK / NIE
Jeśli tak, to jak i kiedy zamierza Pan/-i ją zrobić, proszę opisać?
Inwentaryzacja źródeł emisji zanieczyszczeń, w tym niskiej emisji, jest jednym z narzędzi wspierających zarządzanie jakością powietrza w miastach. Choć wydaje się to oczywiste, określenie, co, ile, jak i kiedy jest emitowane jest zadaniem trudnym. Niemniej, traktuję je jako zadanie do wykonania na początku kadencji.
4. Jakie działania podejmie Pan/-i dla realizacji uchwały antysmogowej w mieście w kolejnych latach 5-letniej kadencji 2019-2023? Proszę opisać ?
- Zdecydowanie postawię na rozbudowę sieci ciepłowniczej: będę podłączał do niej kolejne budynki komunalne.
- Będę inwestował w termomodernizacje budynków komunalnych. Zwłaszcza w Śródmieściu, na Kleczkowie, na Przedmieściu Oławskim i na Wielkiej Wyspie.
- Wszystkie gminne - budynki publiczne (m. in. żłobki, przedszkola i szkoły) zostaną ocieplone.
- Będę wspierał mieszkańców - zwłaszcza uboższych – w wymianie pieców.
- Uruchomię antysmogowy program edukacyjny, skierowany głównie do mieszkańców, którzy nie mają centralnego ogrzewania.
- Wprowadzę dalsze ograniczenia dla ruchu samochodów ciężarowych po mieście.
- Będę współpracował z Marszałkiem Województwa oraz z gminami Aglomeracji Wrocławskiej, by wspólnie walczyć ze smogiem.
5. Jaki ma Pan/-i plan finansowy na czyste powietrze dla Wrocławia w latach 19-22 z podziałem na:
A) Jakie środki z budżetu miasta zaplanuje Pan/-i na zwalczenie problemu smogu w gminie w poszczególnych latach w kadencji 2019- 2022 ? Proszę podać kwotowo i procentowo w stosunku do dochodów gminy?
Będę przeznaczał na ten cel takie kwoty, jakie okażą się konieczne dla realizacji programu antysmogowego. Priorytetem jest podłączanie budynków mieszkalnych do sieci c.o. I na to musimy przeznaczyć ok. 400 mln zł.
B). O jakie środki zewnętrzne i z jakich źródeł będzie zabiegała Pan/-i na wparcie walki ze smogiem i realizację uchwały antysmogowej w latach 2019-23 ?
Będę zabiegał o środki ze wszystkich możliwych źródeł. Zwłaszcza o środki unijne i państwowe. Liczę też na dobrą współpracę z przedsiębiorstwami zajmującymi się produkcją i dystrybucją ciepła we Wrocławiu.
6. W jaki sposób chce Pan /-i ograniczyć tzw. ubóstwo energetyczne i jak konkretnie będzie realizowana pomoc socjalna dla najuboższych /w zakresie programu osłonowego, wymiany piecy i kotłów, termomodernizacji…/?
Już uruchomiłem lokalny program osłonowy dla osób wymieniających piece. Zachęcam do zapoznania się z jego szczegółami: https://www.wroclaw.pl/srodowisko/lokalny-program-oslonowy-wnioski-wymiana-piecow.
7. Czy doradztwo energetyczne /dotyczy kwestii technicznych oraz pomocy w zidentyfikowaniu źródeł finansowania oraz np. pomocy w wypełnianiu wniosków… / dla mieszkańców miasta i wspólnot mieszkaniowych jest Pana/-i zdaniem potrzebne potrzebne? TAK / NIE
Jeśli tak, to kiedy, w jakim zakresie i w jaki sposób zamierza Pan/-i ją realizować, proszę opisać?
Zacznę od uruchomienia miejskiego portalu oferującego doradztwo energetyczne oraz przeszkolenia pracowników socjalnych MOPS, by ułatwiali mieszkańcom kontakt z doradcami energetycznymi. Chcę też namówić kominiarzy, by doradzali czym i jak dobrze palić w piecach oraz informowali o tym gdzie i jak można uzyskać wsparcie na wymianę ogrzewania na ekologiczne.
8. Jakie działania informacyjno-edukacyjne dotyczące kwestii smogu zamierza Pan/-i w kolejnych latach realizować, proszę opisać z podaniem terminów?
Należy rozwijać programy obejmujące:
- przepływ informacji (on-line informacje nt. aktualnej oraz prognozowanej jakości powietrza);
- promocję i podnoszenie świadomości (kampanie informujące o zanieczyszczeniu powietrza jako najpoważniejszym problemie środowiskowym dotyczącym zdrowia w kraju i w Europie; podnoszenie poziomu edukacji w samorządach terytorialnych w zakresie zrównoważonego gospodarowania energią i dobrych praktyk w ramach systemów zarządzania jakością powietrza; podnoszenie świadomości ekologicznej w zakresie certyfikatów środowiskowych i eko-znaków; promocja zielonych dzielnic),
- kodeksy postępowania i dobre praktyki (zielone podwórka w stronę przyszłości, benchmarking miast w kontekście zrównoważonego gospodarowania energią i zarządzania jakością powietrza),
- budowanie potencjału (spójny wysiłek w zakresie prac badawczo-rozwojowych, ukierunkowanych przede wszystkim na likwidację niskiej emisji; wszechstronny system doradztwa i wsparcia dotyczący wzrostu efektywności energetycznej budynków i rozwoju odnawialnych źródeł emisji).
9. Jakie działania kontrolne (w tym z wykorzystaniem Straży Miejskiej) dotyczące kwestii smogu zamierza Pan/-i w kolejnych latach realizować, proszę opisać?
W latach 50. ubiegłego wieku, w Los Angeles, w odpowiedzi na publiczne obawy dotyczące łagodnego lub nieuczciwego egzekwowania przepisów dotyczących zanieczyszczenia powietrza, zdecydowano się na objazdy patroli policyjnych i użycie syren w przypadkach widocznych smug kominowych (dymów). To działało! Podobnie, jak czujność sąsiadów.
10. Jakie INNE DZIAŁANIA podejmie Pan/-i w najbliższych latach żeby polepszyć jakość powietrza i ograniczyć tzw. niską emisję?
- Tak jak zaznaczyłem wcześniej, kluczowa jest nowa polityka przestrzenna. Wdrożę ją także po to, by skutecznie walczyć ze smogiem. Obejmie ona m.in. planowanie zieleni, wykorzystania wody i przewietrzanie miasta. Bardzo istotna jest również edukacja w zakresie świadomości źródeł smogu i sposobów ich zwalczania.
informacje
W ramach podsumowania sezonu grzewczego 2019/2020 Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) zlecił badania, w których mieszkańców Wrocławia po raz kolejny zapytano (...)
W dniach 27 lutego 2020 r. - 5 marca 2020 r. w ramach regionalnej kampanii ekoedukacyjnej Dobra Atmosfera odwiedziliśmy Sokołowsko (...)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY PLATFORMA.NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA
Dolnośląski Alarm Smogowy rozpoczyna kampanię pomiarów pyłomierzem na Dolnym Śląsku i zaprasza Rady Osiedli do stworzenia stałych punktów pomiarowych na (...)
Polski Alarm Smogowy zaniepokojony niską skutecznością programu Czyste Powietrze skierował do prezesa NFOŚiGW Piotra Woźnego list z apelem o jego (...)
Od 1 lipca 2018 roku, zgodnie z uchwałami antysmogowymi dla Dolnego Śląska, zabronione jest spalanie m.in. węgla brunatnego oraz paliw (...)
Napisał dla nas- Dolnoślaskiego Alarmu Smogowego tekst pan Witold Gorączko, geograf i
klimatolog. Traktuje o mało znanym i jak sądzę rozpoznanym (...)
Do celów grzewczych wykorzystywane są m.in plastiki, opakowania z tworzyw, stare meble, ramy okienne, olej przepracowany. Problem spalania odpadów jest (...)
Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.