Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$pokaz_galerie is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Portal.php on line 253

Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$connections is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Skladniki.php on line 1708
Węgiel brunatny jak dopalacze
×
logo
pomiary
logo

Węgiel brunatny jak dopalacze

Zakazane do spalania paliwo z Kopalni Turów nadal jest sprzedawane

Na Dolnym Śląsku obowiązuje całkowity zakaz spalania węgla brunatnego w domowych kotłach. To jeden z zapisów uchwał antysmogowych, który obowiązuje już od 1 lipca 2018 r. Mimo licznych próśb i apeli, m.in. ze strony Dolnośląskiego Alarmu Smogowego (DAS) i Marszałka Województwa Dolnośląskiego, zakazane do spalania paliwo nadal jest sprzedawane w naszym województwie przez Kopalnię Węgla Brunatnego Turów, czyli państwowy koncern PGE. Węgiel brunatny to wyjątkowo brudne paliwo ze względu na wysoki poziom wilgoci, a także dużą zawartość popiołu, siarki i rtęci. Powinien być spalany wyłącznie w elektrowni przystosowanej do przetwarzania tego typu paliw.

Aktywiści poprosili o interwencję Piotra Woźnego, Pełnomocnika Rządu ds. Programu „Czystego Powietrze”, który 4 marca spotkał się z dyrektorem Kopalni Turów w obecności Wojewody Dolnośląskiego, Pawła Hreniaka, a także działaczy DAS-u, w tym lekarzy i naukowców, którzy omówili konsekwencje zdrowotne spalania węgla brunatnego.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się od przedstawicieli kopalni Turów, że sprzedaż węgla brunatnego spadła o 60% – mówi Arkadiusz Wierzba (DAS) – ale to nadal za mało biorąc pod uwagę całkowity zakaz przegłosowany jednogłośnie przez Radnych Sejmiku oraz dramatyczne skutki zanieczyszczeń powietrza, z przedwczesnym zgonami włącznie.

Kopalnia Turów deklaruje, że jest spółką odpowiedzialną społecznie i chce współpracować przy wdrażaniu lokalnego prawa, ale na razie ogranicza się wyłącznie do skromnych działań edukacyjnych: Sytuacja przypomina rynek dopalaczy: kopalnia sprzedaje ludziom węgiel brunatny, informując, że nie można nim palić w domowych kotłach – tłumaczy Krzysztof Smolnicki (DAS) – winę za obecność w składach opału i domowych piecach zrzuca na pośredników i klientów. Jest to zgodne z literą prawa, ale niezgodne z jego duchem i wolą wyrażoną ponad podziałami partyjnymi przez lokalny samorząd. Liczymy, że spółka Skarbu Państwa potraktuje problem zanieczyszczeń powietrza, tak jak Rząd, czyli śmiertelnie poważnie. Minister powiedział dziś wyraźnie: Kopalnię Turów stać na więcej.

Zdaniem Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, podzielanym przez Ministra Woźnego, spółka mogłaby wdrożyć konkretne rozwiązania prawne, np. w umowach z pośrednikami: Koncern zobowiązał się w obecności Ministra, że w ciągu miesiąca przedstawi zestaw rozwiązań ograniczających dystrybucję węgla brunatnego na Dolnym Śląsku – dodaje Hanna Schudy (DAS) – Kopalnia może wprowadzić zapisy rozwiązujące umowy z pośrednikami, którzy sprzedają węgiel brunatnym odbiorcom indywidualnym. Będziemy pilnować tych obietnic.

Hanna Schudy
Krzysztof Smolnicki
Arkadiusz Wierzba

petycje

Zakazane do spalania paliwo z Kopalni Turów nadal jest sprzedawane
Stowarzyszenie BuggyGym w ramach kampanii „Zima nie jest zła” 23 lutego organizuje event „Rusz powietrzem z BuggyGym”. Wydarzenie pod honorowym (...)
Nowa Ruda pod względem jakości powietrza należy do niechlubnej czołówki najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.
Antysmogowe działania rządu wciąż nie przynoszą oczekiwanych efektów. Z jednej strony zmieniane jest prawo i tworzone są  programy finansowego wsparcia (...)
Akcja Miasto i Dolnośląski Alarm Smogowy domagają się rzetelnego informowania mieszkańców o zagrożeniach
Informacja prasowa PAS, DAS i WBS, Warszawa, 11 września 2018 r.
Gmina Wrocław będzie dopłacała najuboższym mieszkańcom do rachunków za ogrzewania. Warunek jest jeden: trzeba będzie wymienić piec węglowy na bardziej (...)
30 listopada 2017 r. Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwały antysmogowe.
30 listopada Sejmik Województwa Dolnośląskiego zadecyduje o losie uchwał antysmogowych. Podczas nocnego czuwania, zainicjowanego w wigilię obrad Sejmiku, przedstawiciele Dolnośląskiego (...)
więcej

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl