logo
logo

Lokalny Program Osłonowy dla Wrocawian.

Gmina Wrocław będzie dopłacała najuboższym mieszkańcom do rachunków za ogrzewania. Warunek jest jeden: trzeba będzie wymienić piec węglowy na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania np. kocioł gazowy. Lokalny Program Osłonowy w czwartek został przyjęty przez radnych jednogłośnie.

Za projektem opowiedzieli się radni wszystkich klubów. Zmian w uchwale chcieli radni PiS, którzy postulowali, aby do uchwały zostały wpisane również nowsze typy ogrzewania tj. odnawialne źródła ciepła i kotły opalane biomasą. – Kocioł na biomasę jakikolwiek by nie był, to jest urządzenie wykorzystujące odnawialne źródła energii, czyli urządzenie mniej emisyjne niż kocioł na węgiel czy ekogroszek – argumentował Piotr Maryński z PiS.

Urszula Wanat z klubu prezydenta Dutkiewicza argumentowała jednak, że projekt jest przeznaczony dla osób najuboższych, a pompy ciepła są znacznie droższe od innych form ogrzewania. Jacek Ossowski z kolei tłumaczył, że ogrzewanie na pelet nie jest ogrzewaniem niskoemisyjnym i wytwarza zanieczyszczenia podobne do tych powstałych w wyniku palenia drewnem.

Od września o dofinansowanie ubiegać się będą mogły osoby, które od 1 stycznia 2018 roku zdecydowały się na wymianę starego pieca na niskoemisyjny system ogrzewania. Wysokość zapomogi zależeć będzie od dochodów w rodzinie oraz powierzchni mieszkania. Dochód osób samotnie mieszkających nie może przekraczać 3487 złotych netto, z kolei dochód na osobę w rodzinie 2570 złotych netto. Wysokość dofinansowania będzie wzrastać wraz z malejącym dochodem, maksymalnie sięgając kwoty 2 tysięcy złotych na pół roku. Co do zasady wobec wnioskodawców brana pod uwagę będzie powierzchnia normatywna zajmowanego lokalu, zaczerpnięta z ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Jednak osoby najuboższe, ze znacznym orzeczeniem niepełnosprawności, poruszające się na wózku, oraz takie, których niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju otrzymają pełną kwotę, niezależnie od wielkości mieszkania. Dofinansowanie nie będzie przekazywane do rąk składających wniosek, a bezpośrednio do dostawcy energii.

Aby przystąpić do programu, należy złożyć wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Po procedurze weryfikacyjnej wydana zostanie decyzja o przyznaniu dofinansowania.

Przyjęta przez radę uchwała zapewnia finansowanie projektu do czerwca 2023 roku. Przeznaczone zostao na ten cel ponad 16,5 mln złotych.

petycje

Węgiel brunatny jak dopalacze
Zakazane do spalania paliwo z Kopalni Turów nadal jest sprzedawane
Rusz powietrzem..., bo możesz – kampania społeczna na (...)
Stowarzyszenie BuggyGym w ramach kampanii „Zima nie jest zła” 23 lutego organizuje event „Rusz powietrzem z BuggyGym”. (...)
Nowa Ruda zasługuje na miano polskiej stolicy smogu
Nowa Ruda pod względem jakości powietrza należy do niechlubnej czołówki najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.
PAS ocenia antysmogowe działania rządu – pomimo postępów (...)
Antysmogowe działania rządu wciąż nie przynoszą oczekiwanych efektów. Z jednej strony zmieniane jest prawo i tworzone są  (...)
100 dni z przekroczeniami norm zanieczyszczeń powietrza we (...)
Akcja Miasto i Dolnośląski Alarm Smogowy domagają się rzetelnego informowania mieszkańców o zagrożeniach
Wspieranie budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych
Toksyczne podkłady kolejowe w sprzedaży – PAS wnosi (...)
Informacja prasowa PAS, DAS i WBS, Warszawa, 11 września 2018 r.
Lokalny Program Osłonowy dla Wrocawian.
Gmina Wrocław będzie dopłacała najuboższym mieszkańcom do rachunków za ogrzewania. Warunek jest jeden: trzeba będzie wymienić piec (...)
Dolny Śląsk bierze głęboki oddech: mamy uchwały antysmogowe! (...)
30 listopada 2017 r. Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwały antysmogowe.
Andrzejkowe czuwanie antysmogowe: Radni nie bądźcie bezradni! (...)
30 listopada Sejmik Województwa Dolnośląskiego zadecyduje o losie uchwał antysmogowych. Podczas nocnego czuwania, zainicjowanego w wigilię obrad (...)
więcej

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl