tytul: Marszałek apeluje o wycofanie ze sprzedaży węgla brunatnegotytul: Pomiary jakości powietrza w Węglińcu 2019-01-09 do 2019-01-13tytul: PAS ocenia antysmogowe działania rządu – pomimo postępów smog wciąż wygrywatytul: Pomiary jakości powietrza w Dobrzykowicach 12.12.2018 - 18.12.2018tytul: Pomiary jakości powietrza w Kobierzycach 5-12.12.2018tytul: Pomiary jakości powietrza w Żernikach Wrocławskich, gmina Siechnice 28.11-5.12.2018tytul: Pomiary jakości powietrza w Kiełczowie, gmina Długołęka 20-28.11.2018tytul: Pomiary jakości powietrza w Mietkowie 7-20.11.2018

100 dni z przekroczeniami norm zanieczyszczeń powietrza we Wrocławiu

opublikowano 10 grudnia 2018r.

Akcja Miasto i Dolnośląski Alarm Smogowy domagają się rzetelnego informowania mieszkańców o zagrożeniach

100 dni z przekroczeniami norm zanieczyszczeń powietrza we Wrocławiu

W tym roku Wrocław „uzbierał” już ponad 100 dni z przekroczeniami normy dobowej WHO dla pyłów PM2,5. To najdrobniejsza, a zarazem najbardziej niebezpieczna dla zdrowia frakcja zanieczyszczeń powietrza. Społecznicy z Akcji Miasto i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego przeanalizowali dane z poprzednich lat. Sytuacja wygląda dramatycznie – dni z przekroczeniami normy dla PM2.5 mieliśmy: 106 w 2015 r., 118 w 2016 r., 92 w 2017 r. oraz 100 w tym roku.

Wrocławski Indeks jakości Powietrza - pobierz

Aktywiści przypominają, że informacje o jakości powietrza podawane na przystankach nie oddają prawdziwej skali zagrożeń. Jakub Nowotarski, Akcja Miasto: W Polsce obowiązują normy dobowe dla pyłów o średnicy poniżej 10 mikrometrów (PM10). Władze informują o zagrożeniu dla zdrowia dopiero wtedy, gdy są one przekroczone czterokrotnie. W przypadku mniejszych pyłów nie mamy prawnie obowiązującej normy, choć są one jeszcze bardziej niebezpieczne. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje, że dopuszczalny poziom pyłów PM2,5 to 25 μg/m3 na dobę1. Już sto razy w ciągu tego roku ten poziom został we Wrocławiu przekroczony.
Pyły o średnicy poniżej 2,5 mikrometra mogą przedostawać się z płuc do krwi, a wraz z nią do wszystkich narządów i tkanek, w tym również mózgu. To właśnie te drobinki i powiązane z nimi toksyczne substancje przyczyniają się do zawałów, udarów mózgu i nowotworów.

Gdy poziom PM2,5 zostaje we Wrocławiu przekroczony dwu- lub trzykrotnie, wyświetlacze na przystankach wciąż mogą informować, że jakość powietrza jest umiarkowana lub dostateczna – tłumaczy Krzysztof Smolnicki, Prezes Fundacji EkoRozwoju i działacz Dolnośląskiego Alarmu Smogowego – To skutek wadliwego indeksu jakości powietrza, który obowiązuje w Polsce. Miasto ma jednak możliwości, żeby lepiej informować mieszkańców, np. może wyświetlać w tramwajach konkretne zalecenia dla osób najbardziej narażonych.

Aby zmobilizować władze miasta aktywiści publikują i udostępniają mieszkańcom Wrocławski Indeks Jakości Powietrza: – Zmieniliśmy nazwy kategorii, aby lepiej odpowiadały zawartym w indeksie zaleceniom i rzeczywistej jakości powietrza – tłumaczy Arkadiusz Wierzba z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego – nowy Wrocławski Indeks Jakości Powietrza jest dostępny na naszej stronie internetowej: www.dolnoslaskialarmsmogowy.pl

Kontakt:

Jakub Nowotarski
Krzysztof Smolnicki
Arkadiusz Wierzba,

link terra