Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$pokaz_galerie is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Portal.php on line 253

Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$connections is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Skladniki.php on line 1708
Dolny Śląsk bierze głęboki oddech: mamy uchwały antysmogowe!
×
logo
pomiary
logo

Dolny Śląsk bierze głęboki oddech: mamy uchwały antysmogowe!

30 listopada 2017 r. Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwały antysmogowe.


Nowe prawo wprowadza zakaz używania odpadów węglowych i mokrego drewna już od lipca 2018 roku.

Uchwały zakładają ponadto likwidację przestarzałych pieców (tzw. kopciuchów) do 2024 roku oraz zakaz paliw stałych we Wrocławiu i 7 dolnośląskich uzdrowiskach od 2028 roku. Przegłosowane akty prawne to efekt pracy ekspertów, negocjacji politycznych i konsultacji społecznych oraz presji Dolnośląskiego Alarmu

Smogowego.Przyjęcie uchwał antysmogowych to nasz wielki sukces i zwieńczenie trzech lat ciężkiej pracy – mówi Hanna Schudy z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego – Ten sukces nie byłby możliwy bez zaangażowania aktywistów oraz mieszkańców, którzy nas wspierali, m.in. biorąc udział w konsultacjach i podpisując się – w liczbie ponad sześciu tysięcy – pod petycją popierającą uchwały. To im zwłaszcza należą się dziś podziękowania – tłumaczy.

Dolny Śląsk dołączył do grupy województw, które przyjęły już podobne uchwały, ale w tym gronie zdecydowanie się wyróżnia: Jesteśmy drugim, po Małopolsce, regionem, którego stolica rezygnuje z węgla, ale jedynym, który zakaz paliw stałych wprowadza także do uzdrowisk mających problem z jakością powietrza – mówi Krzysztof Smolnicki, Prezes Fundacji EkoRozwoju – Oczywiście terminy przyjęte w uchwale pozostawiają wiele do życzenia, ale najważniejsze, że mamy wreszcie realne narzędzie prawne do walki ze smogiem.

Aktywiści podkreślają, że uchwały antysmogowe to bardzo ważny, ale dopiero pierwszy krok do realnej poprawy jakości powietrza na Dolnym Śląsku:
Po przyjęciu uchwał nie możemy jeszcze odetchnąć z ulgą – dodaje Radosław Gawlik, Prezes Stowarzyszenia EKO-UNIA – Czas wziąć głęboki oddech i zabrać się do konsekwentnej realizacji uchwalonego prawa. Musimy natychmiast przeprowadzić w gminach inwentaryzację źródeł ciepła opalanych węglem i drewnem. To pozwoli nam sensownie zaplanować poszczególne zadania: termorenowację oraz wymianę pieców – dodaje Gawlik.

Dolnośląski Alarm Smogowy będzie też zabiegał i wspierał starania o środki regionalne, centralne i unijne na realizację uchwał oraz programy osłonowe dla najuboższych: - Będziemy sumiennie pilnować, by zostały uruchomione dotychczas obiecane środki (m.in. 20 mln zł w budżecie Wrocławia na najbliższy rok) oraz by pojawiły się kolejne, w tym również rządowe. Uchwały muszą służyć do walki ze smogiem, a nie z mieszkańcami Dolnego Śląska – podsumowuje Paweł Pomian z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Kontakt:

Hanna Schudy
Krzysztof Smolnicki
Radosław Gawlik
Paweł Pomian

petycje

Zakazane do spalania paliwo z Kopalni Turów nadal jest sprzedawane
Stowarzyszenie BuggyGym w ramach kampanii „Zima nie jest zła” 23 lutego organizuje event „Rusz powietrzem z BuggyGym”. Wydarzenie pod honorowym (...)
Nowa Ruda pod względem jakości powietrza należy do niechlubnej czołówki najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.
Antysmogowe działania rządu wciąż nie przynoszą oczekiwanych efektów. Z jednej strony zmieniane jest prawo i tworzone są  programy finansowego wsparcia (...)
Akcja Miasto i Dolnośląski Alarm Smogowy domagają się rzetelnego informowania mieszkańców o zagrożeniach
Informacja prasowa PAS, DAS i WBS, Warszawa, 11 września 2018 r.
Gmina Wrocław będzie dopłacała najuboższym mieszkańcom do rachunków za ogrzewania. Warunek jest jeden: trzeba będzie wymienić piec węglowy na bardziej (...)
30 listopada 2017 r. Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwały antysmogowe.
30 listopada Sejmik Województwa Dolnośląskiego zadecyduje o losie uchwał antysmogowych. Podczas nocnego czuwania, zainicjowanego w wigilię obrad Sejmiku, przedstawiciele Dolnośląskiego (...)
więcej

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl