Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$pokaz_galerie is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Portal.php on line 253

Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$connections is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Skladniki.php on line 1708
Kampania ochrony powietrza we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.
×
logo
pomiary
logo

Kampania ochrony powietrza we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Wrocław musi w najbliższej przyszłości zmierzyć się z problemem zanieczyszczenia powietrza. Miasto zostało zakwalifikowane do najgorszej strefy C ze względu na przekroczenia pyłu zawieszonego średnicy 10 mikrometra- PM10 (dobowe), oraz średnicy 2,5 mikrometra PM 2,5 a także bezno[a]pirenu.

W 2012 r. stwierdzono, że dobowe normy dla stężenia PM10 były we Wrocławiu przekroczone o 71 i 68 dni (dwie stacje), podczas gdy dopuszczona prawem UE norma to 35 dni w roku. Jeszcze większy problem występuje w przypadku benzo[a]pirenu, którego średnia roczna sięgnęła w 2011 i 2012 r. 500% oraz 430% normy.
>

Zarówno raporty Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, jak i sam Program Ochrony Powietrza dla woj. dolnośląskiego, jasno identyfikują niską emisję ( emisję z lokalnych kotłowni i pieców, głównie z domów indywidualnych i kamienic)- jako główne źródło tych zanieczyszczeń. Ponad 95 % zanieczyszczeń benzo[a]pirenem oraz ok. 70 % pyłów zawieszonych pochodzi z lokalnych pieców spalających węgiel. Tu też tkwi największa szansa na zmianę.

Świadomość społeczna problemu niskiej emisji jest mała, dużo mniejsza niż w Krakowie. Dlatego zawiązaliśmy inicjatywę obywatelska na rzecz czystości powietrza w województwie - Dolnośląski Alarm Smogowy.

Miasto rozpoczęło program wymiany pieców KAWKA, sponsorowany z Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zaplanowano już wydanie 20 mln. zł. Jednak nie przyniesie to wielkiej poprawy, bo działania są bardzo rozproszony i obejmuje zaledwie 1 tysiąc pieców węglowych, gdy potrzeby sięgają wg Urzędu Miasta 40-50 tysięcy pieców.
 
 

stacje pomiaru jakości powietrza na Dolnym Śląsku

 

Prezentujemy Państwu broszurę edukacyjną na temat zanieczyszczenia powietrza na Dolnym Śląsku. Miniprzewodnik adresowany jest do wszystkich, którzy pragną zaznajomić się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi zanieczyszczenia powietrza, a także podjąć działania na rzecz ZMIANY.

Skąd się bierze smog?

  • Jakie są normy zanieczyszczeń?
  • Jaki jest stan powietrza na Dolnym Śląsku?
  • Jak wygląda Polska na tle Europy?
  • Jak smog wpływa na nasze zdrowie?
  • Czy jesteśmy skazani na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem?
  • Co można z tym zrobić?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszej broszurze informacyjnej pt.: Miniprzewodnik po wielkim smogu na Dolnym Śląsku.

Dziękujemy serdecznie Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska za pomoc przy tworzeniu publikacji.

Broszura została opracowana dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu "Od niskiej emisji do wysokiej jakości powietrza". Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, w partnerstwie ze społeczną inicjatywą na rzecz czystego powietrza Dolnośląski Alarm Smogowy oraz z Fundacją Ekorozwoju. Za treść broszury odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

W pliku do pobrania znajduje się uaktualniona wersja broszury – poprzedni Miniprzewodnik był wydany na początku 2016 roku.

informacje

Wrocław musi w najbliższej przyszłości zmierzyć się z problemem zanieczyszczenia powietrza. Miasto zostało zakwalifikowane do najgorszej strefy C ze względu (...)

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl