Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$pokaz_galerie is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Portal.php on line 253

Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$connections is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Skladniki.php on line 1708
ODPOWIEDZIALNE WŁADZE ŹLE INFORMUJĄ MIESZKAŃCÓW O SMOGU
×
logo
pomiary
logo

ODPOWIEDZIALNE WŁADZE ŹLE INFORMUJĄ MIESZKAŃCÓW O SMOGU

„Po piątkowym spacerze w przedszkolu spędziłam z dzieckiem noc na inhalatorze, a jeszcze wtedy nie było strasznie. Udałam się do przedszkola w poniedziałek na rozmowę z nauczycielem. Nauczyciele nie mają pojęcia o tym, jaki jest poziom zanieczyszczenia. Czy nikt tego nie sprawdza?? Czy przedszkola nie mają dostępu do tych informacji??”

Powyższy cytat (0), choć pochodzi z Krakowa, mógłby równie dobrze pojawić się we wrocławskich mediach. Zarówno niedawny epizod smogowy, jak i przeprowadzone badania, których wyniki znajdują się w raporcie „Co wiemy o smogu” (w załączeniu), dowodzą, że musimy podjąć zdecydowane kroki w zakresie informowania społeczeństwa o stanie jakości powietrza.

pobierz raport - pdf 5,2 MB

 

Odpowiedż Urzędu Miasta na nasz Apel - pobierz, przeczytaj

 

To jeden z najważniejszych środków zapobiegawczych chroniących mieszkańców Wrocławia, w tym osób z grup szczególnie wrażliwych: dzieci i seniorów, przed konsekwencjami zdrowotnymi wdychania zanieczyszczonego powietrza.

Apelujemy o:

1) Sprawny system powiadamiania szkół, przedszkoli, szpitali, itp. o poziomach zanieczyszczenia powietrza.

70% osób mieszkających w Polsce chciałoby mieć łatwy dostęp do takich informacji (patrz raport „Co wiemy o smogu” str. 5). Oczywiście, najlepiej byłoby informować na bazie prognoz, a nie danych odczytywanych z godzinnym opóźnieniem – niestety, na Dolnym Śląsku, w odróżnieniu od innych regionów, nie ma systemu prognozowania zanieczyszczeń powietrza (patrz raport „Co wiemy o smogu”, str. 80). Ma  on ponownie powstać jesienią w oparciu o projekt naukowców z UWr. Stąd pozostaje jedynie posiłkowanie się danymi ze stacji automatycznych i obserwacja tendencji.

W przypadku podwyższonego poziomu stężenia pyłów (PM10 i PM2,5) w powietrzu należy np. wzorem Krakowa, skutecznie komunikować zalecenie ograniczenia przebywania na otwartym powietrzu. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych oraz chorych na astmę, choroby alergiczne skóry, oczu i choroby krążenia.

W Krakowie akcja  informacyjna zaczyna się po przekroczeniu poziomu 150 µg/m3 (podczas gdy polskie prawo mówi o poziomie informowania przy 200 µg/m3, a alarmowania przy 300 µg/m3), bądź też przy prognozowanym przekroczeniu poziomu 150 µg/m3. Wówczas Wydział Edukacji wysyła drogą meilową i sms-ową informacje do szkół i przedszkoli. Nie trafia ona tam w próżnię, gdyż kilkuset dyrektorów placówek oświatowych zostało już przeszkolonych (1)(2) w jaki sposób odczytywać dane (np. ze strony WIOŚ), jak informować o zanieczyszczeniu powietrza (np. publikacja na tablicach ogłoszeń) i jakie konkretnie podejmować działania (zakaz wychodzenia wychowanków na dwór, montaż filtrów powietrza, etc.). We Wrocławiu niestety nie obserwujemy na razie podobnych działań władz oświatowych. Panuje bardzo niska świadomość problemu, także wśród prowadzących placówki edukacyjne.

2) Przekazywanie informacji o zanieczyszczeniu powietrza w TVP Wrocław i Polskim Radiu Wrocław.

Społeczna rola mediów winna przejawiać się także w regularnym i zrozumiałym przekazywaniu informacji o stanie jakości powietrza. Zwłaszcza, że najczęściej wskazywanym źródłem informacji na temat zanieczyszczenia powietrza w regionie jest telewizja (patrz raport „Co wiemy o smogu” str. 65). Jako pozytywny przykład możemy tu wskazać TVP Katowice (3) – podawana jest tam regularnie informacja o minionym dniu oraz prognoza na dzień kolejny. Wiedzę z radia czerpie zaś 20% respondentów. Tutaj można się wzorować na rozgłośni Radia Kraków: informacja podawana jest na antenie kilka razy dziennie, strona Radia ma też specjalną zakładkę (4).

3) Przekazywanie informacji o zanieczyszczeniu powietrza na tablicach przystankowych, w MPK oraz na tablicach systemu ITS.

Tablice umieszczone nad ruchliwymi arteriami, a także na przystankach komunikacji miejskiej oraz w pojazdach MPK doskonale mogą służyć przekazywaniu danych na temat jakości powietrza. Dzięki temu wiadomości trafiają także do osób, które nie korzystają z Internetu, np. ludzi starszych, czyli najbardziej narażonych na działanie zanieczyszczeń (patrz raport „Co wiemy o smogu”, str. 69).

4) Przekazywanie tych informacji na głównych stronach gmin i portalach społecznościowych.

To rozwiązanie adresowane jest do osób korzystających na bieżąco z Internetu. Dobrym przykładem jest tu strona Urzędu Miejskiego Wrocławia (5). Warto, aby informacja taka pojawiała się także na profilu miasta na Facebooku (6) oraz poprzez kanał na Tweeterze.  To może być wzór dla innych gmin.

 

Bardzo istotne jest, aby we wszystkich rodzajach mediów, wraz z informacją o zanieczyszczeniu pojawiały się zalecenia postępowania przy danym stężeniu. Na przykład Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa opracowało szczegółowy opis procedur ochronnych (7), z którego korzystają między innymi dyrektorzy placówek oświatowych. Podobnie, na stronie wrocław.pl, wraz z informacją o jakości powietrza, powinna znaleźć się instrukcja postępowania; można tutaj wykorzystać informację zdrowotną Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (8), skąd pochodzą zresztą dane prezentowane na stronie magistratu. Podobnych działań można oczekiwać od Wojewódzkiego centrum Zarządzania Kryzysowego w stosunku do gmin dolnośląskich.
Dolnośląski Alarm Smogowy deklaruje wolę współpracy celem przygotowania przez Wydział Edukacji "instrukcji" dla dyrektorów placówek oświatowych, a także otwartość na prowadzenie działań edukacyjnych dotyczących  zanieczyszczenia powietrza.
Apelujemy o połączenie wysiłków i współpracę w zakresie smogu pomiędzy Wydziałem Środowiska i Rolnictwa, Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych, Wydziałem Edukacji, Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska, Centrum Zarządzania Kryzysowego, Urzędem Marszałkowskim, placówkami oświatowymi oraz organizacjami pozarządowymi i specjalistami.

Więcej informacji o kwestiach zanieczyszczenia powietrza znaleźć można w naszych materiałach edukacyjnych (wydaliśmy je we współpracy z Urzędem Miejskim): „Miniprzewodnik po wielkim smogu” http://dolnoslaskialarmsmogowy.pl/news.php?dzial=2&kat=14&art=49 oraz na wykładach z naszych seminariów (tu kilka wybranych on-line):
Jak rozwiązać problem niskiej emisji? https://www.youtube.com/watch?v=l7lOaLgp3dI
Jakość powietrza we Wrocławiu https://www.youtube.com/watch?v=SPKuMqYYbiw
Koszty epizodu smogowego https://www.youtube.com/watch?v=7XaBu0Tesn0


(0) http://www.radiokrakow.pl/od-was/smog-w-krakowie-a-sytuacja-dzieci-w-przedszkolach/
(1)http://krakow.pl/aktualnosci/195816,34,komunikat,o_smogu_z_dyrektorami_szkol__video_.html
http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Krakow-smog-zagraza-zdrowiu-dzieci,114372,8.html
(2) http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/9122543,smog-znow-wraca-do-krakowa-w-grudniu-bedzie-jeszcze-gorzej,id,t.html
(3) http://katowice.tvp.pl/1175436/prognoza-pogody-na-9-marca od 2:20
(4) http://www.radiokrakow.pl/zanieczyszczenia/krakow/
(5) http://www.wroclaw.pl/srodowisko/jakosc-powietrza-we-wroclawiu
(6) https://www.facebook.com/wroclaw.wroclove/?fref=ts  
(7)http://krakow.pl/aktualnosci/196169,26,komunikat,informacja_o_zanieczyszczeniu_powietrza_w_krakowie.html
(8) http://air.wroclaw.pios.gov.pl/indeks-jakosci-powietrza - zakładka „Informacja zdrowotna”

 


Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA jest partnerem w projekcie "INFOAIR - dostęp do informacji o zanieczyszczeniu powietrza" realizowanym przez Krakowski Alarm Smogowy w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszu EOG.

Projekt INFOAIR, realizowany w ramach programu "Obywatele dla Demokracji", finansowanego z funduszy EOG.

informacje

W ramach podsumowania sezonu grzewczego 2019/2020 Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) zlecił badania, w których mieszkańców Wrocławia po raz kolejny zapytano (...)
W dniach 27 lutego 2020 r.  - 5 marca 2020 r. w ramach regionalnej kampanii ekoedukacyjnej Dobra Atmosfera odwiedziliśmy Sokołowsko  (...)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY PLATFORMA.NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA
Dolnośląski Alarm Smogowy rozpoczyna kampanię pomiarów pyłomierzem na Dolnym Śląsku i zaprasza Rady Osiedli do stworzenia stałych punktów pomiarowych na (...)
Polski Alarm Smogowy zaniepokojony niską skutecznością programu Czyste Powietrze skierował do prezesa NFOŚiGW Piotra Woźnego list z apelem o jego (...)
Od 1 lipca 2018 roku, zgodnie z uchwałami antysmogowymi dla Dolnego Śląska, zabronione jest spalanie m.in. węgla brunatnego oraz paliw (...)
Napisał dla nas- Dolnoślaskiego Alarmu Smogowego tekst pan Witold Gorączko, geograf i klimatolog. Traktuje o mało znanym i jak sądzę rozpoznanym (...)
Do celów grzewczych wykorzystywane są m.in plastiki, opakowania z tworzyw, stare meble, ramy okienne, olej przepracowany. Problem spalania odpadów jest (...)
więcej
2016-11-16
Wrocław: Sezon na smog
2016-11-02
Palący problem w serwisie z ogłoszeniami. Meble już nie pójdą (...)
2016-09-30
Who's to blame for bad air?
2016-09-27
Kraków walczy o czyste powietrze
2016-09-20
Pył nadal nad Kaliszem. Pomóc może zmiana pogody
2016-09-13
Śląskie: ponad 1,5 tys. wniosków na rzecz ograniczenia niskiej emisji (...)
2016-08-05
Razem dla czystego powietrza na Dolnym Śląsku
2016-07-23
[Program ochrony powietrza] (...)
2016-07-23
Zdzisław Kuczma nie odpuszcza. Sypią się kolejne doniesienia do prokuratury
2016-07-23
W Polsce nie ma czym oddychać
2016-06-27
Dofinansowanie do ograniczenia niskiej emisji w woj. śląskim
2016-06-12
Proszą papieża o pomoc w rozwiązaniu problemu smogu w Krakowie
2016-06-02
Dolny Śląsk nie chce się dusić!
2016-05-30
Lokalne Partnerstwa Niskoemisyjne – katalizator zmian na lepsze!
2016-05-23
We wtorek składamy podpisy pod apelem o uchwałę antysmogową.
2016-05-23
Wrocławianie coraz gorzej oceniają jakość powietrza i prezentują większą motywację (...)
2016-05-17
Zadośćuczynienie za zanieczyszczone powietrza
2016-05-17
Katowice. Obywatelski projekt uchwały ws. poprawy jakości powietrza
2016-04-27
Zakaz wyjścia z przedszkoli, gdy jest smog
2016-03-28
Gorzów Wlkp. 13 mln zł na realizację programu "Kawka" w (...)
2016-03-24
Rabka-Zdrój: Burzliwa dyskusja o zanieczyszczeniu powietrza w gminie
2016-03-22
ODPOWIEDZIALNE WŁADZE ŹLE INFORMUJĄ MIESZKAŃCÓW O SMOGU
2016-03-18
POLSKA CZERWONĄ WYSPĄ NA MAPIE EUROPY
2016-02-05
Raport PAS: Wpływ zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym na umieralność: analiza (...)
2016-02-04
Wkrótce uchwała antysmogowa na Dolnym Śląsku?
2016-02-02
Będzie zakaz palenia węglem i drewnem na Dolnym Śląsku?
2016-01-29
Wrocławscy radni chcą walczyć ze smogiem.
2016-01-29
Rafał Dutkiewicz pisze do marszałka w sprawie walki ze smogiem. (...)
2016-01-26
Miniprzewodnik po wielkim smogu we Wrocławiu
2016-01-16
Zakaz spalania węgla w Krakowie
2016-01-13
Kilka uwag nt. błękitnego węgla. Warto o tym dłużej podyskutować.
2016-01-11
Smog to nie tylko Kraków, w Zakopanem źle od paru (...)
2016-01-08
Raport GIOŚ przedstawiający zanieczyszczenie powietrza
2015-12-18
Opolska firma walczy o czystsze powietrze
2015-12-11
Komisja pozywa POLSKĘ do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku ze (...)
2015-12-11
Uchwała antysmogowa dla Krakowa
2015-12-04
Czyste powietrze na Święta
2015-11-25
Opłatą smogową w turystę?
2015-11-20
Relacja: Konferencja KOSZTY SMOGU
2015-11-19
Śląskie: Wspólnym głosem za czystym powietrzem
2015-11-13
Czy Polacy mają żelazne płuca?
2015-11-07
Alarm! Smog we Wrocławiu. Prezydent prosi o pomoc straż
2015-11-04
Lepiej plakatem w smog, niż milczeć o ludziach do (...)
2015-11-02
W Dzień Zaduszny o duszącym problemie
2015-10-30
Solidarność apeluje: nie zniszczyć rynku węgla opałowego
2015-10-30
Wyniki konkursu na plakat Plakatem w Smog
2015-10-15
Sowa: więcej światła, mniejsze rachunki za prąd w Krakowie
2015-10-11
Walka z niską emisją na Śląsku
2015-10-07
Prezydent podpisał ustawę antysmogową – jest nadzieja na czyste powietrze!
2015-10-05
Wyjście smoga w Rybniku
2015-09-26
Wrocław: Konferencja EKOWYZWANIA
2015-09-12
Obywatele apelują do prezydenta o podpisanie ustawy antysmogowej
2015-09-03
Konkurs na plakat
2015-08-18
Wrocław: Kolejna KAWKA
2015-08-04
Francja: Raport Senatu - Zanieczyszczenie powietrza kosztuje Francję 100 miliardów (...)
2015-07-12
Wrocław konsultuje Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
2015-05-25
Apel do Ministra Zdrowia w sprawie poparcia rezolucji WHO (...)
2015-05-12
Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii nakazał rządowi podjąć natychmiastowe działania służące (...)
2015-05-11
Inauguracja *Pracowni miast*
2015-05-11
WHO: roczne koszty zanieczyszczenia powietrza w Polsce to 101,8 mld (...)
2015-05-04
Wrocław ósmym najbardziej zanieczyszczonym miastem Europy. Zazieleńmy go! [ROZMOWA]
2015-04-27
Nie dajmy się zadymić
2015-04-23
Coraz więcej samorządów decyduje się na ekologiczne pojazdy w transporcie (...)
2015-04-20
Prawo do oddychania czystym powietrzem? Jeszcze nie teraz
2015-04-20
Eksperci: Krajowy Program Ochrony Powietrza nie oczyści atmosfery
2015-04-08
Czy polskie kominy muszą truć?
2015-04-02
Jak świat walczy ze smogiem
2015-03-26
Czy mamy czyste powietrze na zielonym Biskupinie? Wyniki niezależnych pomiarów (...)
2015-03-20
Cieplice - Zdrój czy Cieplice -Truj?
2015-03-05
Polska się dusi. Za takie powietrze grozi nam 4 mld (...)
2015-02-11
Lokalne inicjatywy jednoczą się w walce o czyste powietrze i (...)
2015-02-09
Jak pomóc samorządom w walce z tzw. niską emisją?
2015-02-09
Minister Gospodarki ignoruje konieczność poprawy jakości powietrza w Polsce (...)
2015-01-29
Strzeżcie się truciciele! Namierzymy was wszędzie!
2015-01-23
Żyjesz we Wrocławiu? To życie będzie aż o 28 (...)
2014-10-25
Weź głeboki Oddech

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl