Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$pokaz_galerie is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Portal.php on line 253

Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$connections is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Skladniki.php on line 1708
Obu kandydatów na burmistrza Bogatyni smog i jakość powietrza nie interesuje!
×
logo
pomiary
logo

Obu kandydatów na burmistrza Bogatyni smog i jakość powietrza nie interesuje!

Wrocław / Bogatynia, 31.10.2018 r.
Komunikat prasowy Bogatyńskiego i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

Kandydaci na Burmistrza przed II tury wyborów nie odpowiedzieli na nasze pytania dotyczące poprawy jakości powietrza.  Nie udało nam się skontaktować z nimi telefonicznie. Komórki nie odpowiadały. Zaproszenie i pytania jednak dotarły przez Facebook. Obywatele je widzą. Współczujemy mieszkańcom miasta i gminy takich kandydatów. My skreślamy obu, jeśli nie są w stanie odpowiedzieć czegokolwiek na najważniejszy problem środowiskowo – zdrowotny w gminie Bogatynia - problem smogu oraz poprawy jakości powietrza.

W  tej gminie  z powodu zanieczyszczeń powietrza co roku umiera przedwcześnie ok. 30 osób. Fatalna jakość powietrza przyczynia się ponadto do ok. 140 dodatkowych przypadków zapalenia oskrzeli wśród dzieci, a także 12 000 dni absencji w pracy1  – również wśród pracowników kopalni i elektrowni, największych pracodawców w regionie. Przyczyną tego stanu jest zła jakość powietrza, do której przyczynia się emisja pyłów z Kopalni Turów. Wg informacji przedstawicieli WIOŚ  na majowej konferencje w Bogatyni w osiedlach Zatonie i Trzyniec emisja tzw. niezorganizowana z kopalni Turów ma nawet 70 % udział w groźnych pyłach zawieszonych PM10, także poza sezonem grzewczym! Reszta  udziału w truciu powietrza to emisja z pieców opalanych węglem i emisje z rur wydechowych pojazdów.

Zdumiewa nas i smuci lekceważenie zdrowia i życia mieszkańców  przez kandydatów na burmistrza gminy – w tym zwłaszcza dzieci, kobiet w ciąży, osób chorych i seniorów, szczególnie wrażliwych na smog.

Bogatyński i Dolnośląski Alarm Smogowy
 

Bogatynia

Wrocław / Bogatynia, 31.10.2018 r. Komunikat prasowy Bogatyńskiego i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego
Lista pytań Bogatyńskiego oraz Dolnośląskiego Alarmu Smogowego  do kandydatów na Burmistrza Bogatyni w  II turze wyborów samorządowych 2018r
Kopalnia Turów tłumaczy wysokie stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu transportem i niską emisją. Dolnośląski Alarm Smogowy wnioskuje o całoroczny monitoring (...)
Komunikat prasowy Dolnośląskiego Alarmu Smogowego
Informacja  prasowa Dolnośląskiego Alarmu Smogowego
Miasto i gmina Bogatynia jest kwalifikowana przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska (WIOŚ) jako jedna z 4  gmin  w strefie dolnośląskiej, (...)

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl