tytul: Pomiary jakości powietrza w Mietkowie (11.2018)tytul: Lista pytań do kandydatów na Burmistrza Bogatynitytul: Wspieranie budynków wielorodzinnych i jednorodzinnychtytul: Minister Energii na dwa lata zawiesił walkę ze smogiemtytul: NIK krytykuje ustawę o elektromobilności. Nieskuteczna, bo zbyt restrykcyjna?tytul: Toksyczne podkłady kolejowe w sprzedaży – PAS wnosi do GIOŚ o kontrolętytul: Stanowisko PAS i DAS w sprawie rozporzadzenia ME dot. wymagan jakosciowych dla paliw stałych tytul:  Kopalnia Turów z koncernu PGE zaprzecza, że dokłada się do złego powietrza w Bogatyni

Obu kandydatów na burmistrza Bogatyni smog i jakość powietrza nie interesuje!

opublikowano 31 października 2018r.

Wrocław / Bogatynia, 31.10.2018 r.
Komunikat prasowy Bogatyńskiego i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

Kandydaci na Burmistrza przed II tury wyborów nie odpowiedzieli na nasze pytania dotyczące poprawy jakości powietrza.  Nie udało nam się skontaktować z nimi telefonicznie. Komórki nie odpowiadały. Zaproszenie i pytania jednak dotarły przez Facebook. Obywatele je widzą. Współczujemy mieszkańcom miasta i gminy takich kandydatów. My skreślamy obu, jeśli nie są w stanie odpowiedzieć czegokolwiek na najważniejszy problem środowiskowo – zdrowotny w gminie Bogatynia - problem smogu oraz poprawy jakości powietrza.

W  tej gminie  z powodu zanieczyszczeń powietrza co roku umiera przedwcześnie ok. 30 osób. Fatalna jakość powietrza przyczynia się ponadto do ok. 140 dodatkowych przypadków zapalenia oskrzeli wśród dzieci, a także 12 000 dni absencji w pracy1  – również wśród pracowników kopalni i elektrowni, największych pracodawców w regionie. Przyczyną tego stanu jest zła jakość powietrza, do której przyczynia się emisja pyłów z Kopalni Turów. Wg informacji przedstawicieli WIOŚ  na majowej konferencje w Bogatyni w osiedlach Zatonie i Trzyniec emisja tzw. niezorganizowana z kopalni Turów ma nawet 70 % udział w groźnych pyłach zawieszonych PM10, także poza sezonem grzewczym! Reszta  udziału w truciu powietrza to emisja z pieców opalanych węglem i emisje z rur wydechowych pojazdów.

Zdumiewa nas i smuci lekceważenie zdrowia i życia mieszkańców  przez kandydatów na burmistrza gminy – w tym zwłaszcza dzieci, kobiet w ciąży, osób chorych i seniorów, szczególnie wrażliwych na smog.

Bogatyński i Dolnośląski Alarm Smogowy
 

link terra