Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$pokaz_galerie is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Portal.php on line 253

Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$connections is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Skladniki.php on line 1708
APEL DO WŁADZ SAMORZĄDOWYCH WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO ORAZ MIASTA WROCŁAWIA
×
logo
pomiary
logo
 

APEL DO WŁADZ SAMORZĄDOWYCH WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO ORAZ MIASTA WROCŁAWIA

Zwracamy się do Państwa o podjęcie pilnych działań, aby poprawić jakość powietrza, którym oddychamy my i nasze dzieci.

Z raportów instytucji publicznych wynika, że powietrze w naszych miastach, że jakość dolnośląskiego powietrza jest bardzo zła. szczególnie pogarsza się w sezonie grzewczym. Niedocenionym zabójcą są zanieczyszczenia z kominów mieszkań i domów opalanych paliwami stałymi – węglem i drewnem. Olbrzymia większość naszych lokalnych palenisk oraz węgiel używany do ogrzewania nie spełnia żadnych norm.

  Niska emisja z pieców, zwanych nie bez racji „kopciuchami” jest cichym zabójcą. To tu powstaje ponad 90 %  rakotwórczego benzo( a) piranu oraz ok. 70 % pyłów, które wnikają do naszych płuc i krwioobiegu. Według danych  WHO - Światowej Organizacji Zdrowia , życie każdego z nas od niemowlaka po staruszka jest  skrócone w wyniku wdychania pyłów przeciętnie o 10 miesięcy. Tysiące ludzi choruje min na astmy i tzw. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc(POCHP). Wiele  dziesiątków tysięcy cierpiących nie wie, że jest chora, gdyż około połowy przypadków astmy i  większość POCHP nie jest diagnozowana.
Dolnośląski Alarm Smogowy jest ponad-polityczną inicjatywą, która prowadzi kampanię na rzecz czystości powietrza.

Prosimy Was o  włączenie się w działania na rzecz wspólnego zdrowia oraz poparcie tego  apelu swoim podpisem:

informacje

Bogatyński Alarm Smogowy zobacz bieżące pomiary pyłomierzem nie ma obiektu gof: wykazHomeOneConnection(7)
nie ma obiektu gof: wykazHomeTematyFb()
Od kilku lat w sezonie jesienno-zimowym Dolnośląski Alarm Smogowy prowadzi pomiary zanieczyszczenia powietrza w miejscowosciach regionu. Najczęsciej pomiary wykonywane są w mniejszych (...)
pobierz plik pdf: Miniprzewodnik po wielkim smogu na Dolnym Śląsku (2018) Prezentujemy Państwu broszurę edukacyjną na temat zanieczyszczenia powietrza na Dolnym (...)
17 listopada 2015 odbyło się na Politechnice Wrocławskiej otwarte seminarium i warsztaty pt. „Koszty smogu” poświęcone wpływowi zanieczyszczenia powietrza na (...)
więcej

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl